Satanic Rites of Dracula, The

The Satanic Rites of Dracula (1973)

  • 1

Hammerin viimeinen Dracula-elokuva on juoneltaan ala-arvoinen ja toteukseltaan vielä hölmömpi vampyyrikauhistelu.

Kari Glödstaf
julkaistu 2009-02-12 / päivitetty 17.03. klo 13:01

KUVA 2

Christopher Lee
Christopher Lee 

KUVA 1

Peter Cushing
Peter Cushing 

Satanic Rites of Dracula, The

Ohjaus Alan Gibson
Näyttelijät Christopher Lee, Peter Cushing, Joanna Lumley, Michael Coles, William Franklyn
Maa Iso-Britannia
Pituus 87 min.
Lisätietoja IMDb
Kuvat © 1973 Hammer Film Productions Limited.

Lontoo. Scotland Yardin etsiviä työllistävät kaupungissa sattuvat katoamistapaukset, joilla katsotaan olevan yhteyksiä mustiin messuihin. Apuun he pyytävät salatieteisiin erikoistuneen professori van Helsingin. Mitä pidemmälle tutkimukset etenevät, sitä todennäköisemmäksi käy, että kaiken takana on salaperäinen liikemies D. D. Denham, jonka Van Helsing tuntee paremmin kreivi Draculana.

Hammerin seitsemäs ja Dracula-saagan päättävä elokuva The Satanic Rites of Dracula (a.k.a. Count Dracula and His Vampire Bride / Dracula Is Alive and Well and Living in London) on jatkoa edellisvuonna valmistuneelle Draculan kostolle. Idea Draculasta liikemiehenä kuulostaa surkuhupaiselta ja sitä se myös kieltämättä on – olisihan tarkoituksena olla edes jollain tasolla laadukas kauhuelokuva eikä mikään b-luokan kyhäelmä. Käsikirjoittajana toiminut Don Houghton on yrittänyt puhaltaa eloa jo varsin loppuun kaluttuun Draculan hahmoon, mutta ei onnistu kuitenkaan nostamaan elokuvaa pohjamudista. Loppuratkaisu on säälittävä.

Lee ja Cushing alkoivat molemmat olla jokseenkin kyllästyneitä roolihahmoihinsa, eikä ihme. Vaikka Dracula-sarja loppua kohden huononeekin, on mielenkiintoista todeta, ettei miesten tulkinnoissa ole valittamista. Yllättäen tämän elokuvan tähdeksi nousee Leen sijaan Cushing, joka tulkitsee tyylikkäästi viileän van Helsingin hahmon.

teksti: © 2002 Kari Glödstaf

Seuraa meitä

PINNALLA

Hytti nro 6

| 28.10.

Kuosmasen lämmin ja vilpitön ihmisyysusko kolahtaa kroppaan ja sydämeen petollisen vaatimattomassa Cannes-junassa.

Lue lisää »

The Last Duel

| 17.10.

Kuka uskoisi raiskattua naista keskiajan armottomassa oikeuskulttuurissa?

Lue lisää »

007 No Time to Die

| 29.09.

Daniel Craig päättää salaisen agentin kiertopestinsä spektakulaariseen, tunteikkaaseen ja tyylikkään perinnetietoiseen pamaukseen.

Lue lisää »

ENSI-ILTA – LUETUIMMAT

DVD & BLU-RAY – LUETUIMMAT

KOMMENTOI

Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.

Luetuimmat – 12KK

TELEVISIOSSA KE 20.5 KLO 21.00 TV5

Turvatalo

Denzel Washington ja Ryan Reynolds pääsevät tositoimiin addiktoivan viihdyttävässä ClA-jännärissä.


Filmgoer

Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.

PÄÄTOIMITTAJA
Aleksi Salonen

TOIMITUS
Kreeta Korhola, Samu Oksanen, Jussi Toivola, Markku Ylipalo
Filmgoer.fi 1999–2023
ISSN 1798-7202