
– Nyrkkeilyelokuvaan syntyy usein dramatiikkaa tutuin iskusarjoin, mutta Hugh Jackmanin tähdittämä scifi-versio Real Steel on genren kehäraakki. Robokankea dialogi ja moottorin rikkova perhesiirappi olisi pitänyt jättää kiellettyjen aineiden listalle, perjantaina ensi-iltaan saapuvan elokuvan Filmgoerille arvioinut Aleksi Salonen kirjoittaa.
– Toiminnannälkäisten vuonna 2020 ihmisten vapaaottelut on syrjäyttänyt robottien nyrkkeily. Piirisarjoissa metallimiestensä kanssa kiertää entinen nyrkkeilijä Charlie Kenton (Jackman), jonka selvästi ei pitäisi. Huoltajuussotkun päätteeksi matkaan tarttuu myös 11-vuotias pikku-Kenton.
– Parhaan Disney-perinteen mukaan näsäviisas poika (kumulatiivisen rasittava Dakota Goyo) opettaa isälleen suoraselkäisyyden ja uskollisuuden merkityksen. Kaatopaikalta löydetty, itse korjattu sparrausbotti on lopulta nyrkkeilijän paluulippu elämään. Vaivannäöllä viemäreistä viileille jättiareenoille nouseva sielukas altavastaaja on isäukon korni vertauskuva.
Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.
David Simonin magnum opus Langalla on 2000-luvun tärkein amerikkalainen kulttuurityö.

Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.
PÄÄTOIMITTAJA