Pitkässä tuotantolimbossa roikkunut jatko-osa on parhaimmillaan, kun se ei kierrätä edeltäjänsä parhaita paloja.
Robert Rodriguez aloitti Sin Cityn (2005) jatko-osan sunnittelun heti ensimmäisen ilmestyttyä, mutta luovat erimielisyydet viivästyttivät kuvauksia aina loppuvuodelle 2012. Sin City: A Dame To Kill For olisi purrut terävämmin vuonna 2008, mutta flopiksi sarjakuvafilmatisointia ei voi sanoa.
Vahvoilla pulp-mässäily on tuoreissa jaksoissaan, Joseph Gordon-Levittin tähdittämässä pikimustassa kostotarinassa, jonka juoni on oivan myyttinen sekä Josh Brolinin ja Eva Greenin kieroutunutta romassia viistävässä irstailussa. Jälkimmäisessä uskaltaudutaan abstraktiota lähestyvään visuaaliseen kokeellisuuteen, jonka olisi suonut laajemminkin piristävän ykkösososasta jo tuttua, näyttävää mustavalkotyyliä.
Vaikka Mickey Rourken Marvin sutkauksissa on rasvaista vetoa, ei hahmoa olisi tarvinnut kirjoittaa joka episodiin. Elokuva pyörii myös samojen tapahtumapaikkojen ympärillä, eikä saavuta edeltäjänsä vaikutelmaa kaikkialle levittäytyneestä korruptiosta. 3D-toteutus istuu hyvin tasaisten väripintojen ja terävien reunojen visuaaliseen ilmeeseen. Episodissaan Eva Green varastaa show’n.
Teksti: 2014 Aleksi Salonen
Perkele, että on Russell Crowella hermo pinnassa!
Lue lisää »Ihmiskuntaa moukaroiva komeetta kiteyttää tuhobuumin muodonpalautuksessa koronavuoden kriisikäytöksen.
Lue lisää »Epäortodoksinen eroko? Netflixin menora-menestyjä tutustuttaa vanhakantaiseen juutalaisuuteen, jonka vivahteissa viihtyisi pidempäänkin…
Lue lisää »Perkele, että on Russell Crowella hermo pinnassa!
Lue lisää »Hullu ja masentunut Hollywood synnytti Citizen Kanen, jonka myyttinen auteur saa Fincheriltä isällisen avokämmenen.
Lue lisää »Kotoilun lämmin ja pehmeä kaima The Blitzin ajoilta maalaa miedon lesbosuhteen.
Lue lisää »Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.
Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.
PÄÄTOIMITTAJA