Sarjakuvista kankaalle: Valerian ja Atomic Blonde

Valerian and the City of a Thousand Planets / Atomic Blond (2017)

| Blu-ray

Arviossa Luc Bessonin suuri avaruusooppera ja Charlize Theronin tähdittämä ultraväkivaltapommi ala John Wick.

julkaistu 2017-12-11 / päivitetty 03.01. klo 13:01

KUVA 2

Charlize Theron
Charlize Theron 

KUVA 1

Cara Delevigne ja Dane Dehaan
Cara Delevigne ja Dane Dehaan 

Sarjakuvista kankaalle: Valerian ja Atomic Blonde

Lisätietoja IMDb / Kuvien ©

Valerian and the City of a Thousand Planets Luc Besson | ★★

Eurooppalainen jättituotanto antaa teknisillä osa-alueilla kovan vastuksen Hollywoodille, mutta Luc Bessonin huonosti jäsennelty käsikirjoitus ja mitäänsanomattomat pääosat (Dane Dehaan ja Cara Delevigne) vesittävät kunnianhimoisen avaruusoopperan.

Valerian and the City of a Thousand Planets on värikästä story-ridea alusta loppuun. Esimerkiksi Avatariin verrattuna se kärsii selkeän motivaation ja syy–seurausten puutteesta. Pääparin romanttisen kujeilevaksi tarkoitettu, ja harmittavan laiskasti kirjoitettu sanailu ei riitä; pitäisi tietää minkä puolesta taistellaan. Se kerrotaan kuitenkin vasta puhkiselittelevässä loppuhuipennuksessa.

Koomisen suuntaan viritetyissä toimintakohtauksissaan Valerian rullaa yhä liukkaasti Bessonin edellisen avaruusoopperan Fifth Elementin tapaan.

Blu-ray: Julkaisussa 1080p 2.35:1 -laajakuva 5.1 DTS HD MA -ääniraita.

Atomic Blonde | David Leitch | ★★★

Charlize Theron astuu Keanu Reevesin ja Liam Neesonin tontille. Kuva © »

Stunt-näyttelijästä -koordinaattoriksi ja ohjaajaksi kohonneen David Leitchin Atomic Blonde tasapainottelee nipin napin onnistuen rouskuvan ultraväkivallan ja tympeän nihilisminsa välillä. Charlize Theron perii Keanu Reevesin (John Wick) saappaat venäläisten, tai nyt neukkujen päärusikoijana.

Tarina sijoittuu Berliiniin, muurin murtumisen aatolle, aikaan jolloin Kylmän sodan agentit pelaaavat enää joko vanhasta tottumuksesta tai omaan pussiinsa. Miljöö antaa elokuvalle sen rouhean betoniromanttisen, neonsävyisen estetiikan, ei mitään suuria geopoliittisia vaikuttimia.

Jos haluaa kritisoida Coldest city -sarjakuvaan perustuvan Atomic Blonden maailmankuvaa, pääsee helpolla. Se on ruman machistinen, Theronin erinomaisen antaumuksellisesta pääosaroolisuorituksesta huolimatta. Elokuvaväkivalta on kuitenkaan harvoin näin rajun fyysistä ja tyydyttävää. Lopun pakokohtauksessa ei voi olla virittymättä tappamisen taajuudelle, jolta Atomic Blonde löytää oman perverssin kauneuden tajunsa.

Blu-ray: Julkaisussa 1080p 2.35:1 -laajakuva 5.1 DTS HD MA -ääniraita.

Hanki omaksi.

Teksti: 2017 Aleksi Salonen

Seuraa meitä

PINNALLA

Hytti nro 6

| 28.10.

Kuosmasen lämmin ja vilpitön ihmisyysusko kolahtaa kroppaan ja sydämeen petollisen vaatimattomassa Cannes-junassa.

Lue lisää »

The Last Duel

| 17.10.

Kuka uskoisi raiskattua naista keskiajan armottomassa oikeuskulttuurissa?

Lue lisää »

007 No Time to Die

| 29.09.

Daniel Craig päättää salaisen agentin kiertopestinsä spektakulaariseen, tunteikkaaseen ja tyylikkään perinnetietoiseen pamaukseen.

Lue lisää »

ENSI-ILTA – LUETUIMMAT

DVD & BLU-RAY – LUETUIMMAT

KOMMENTOI

Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.

Luetuimmat – 12KK

TELEVISIOSSA KE 20.5 KLO 21.00 TV5

Turvatalo

Denzel Washington ja Ryan Reynolds pääsevät tositoimiin addiktoivan viihdyttävässä ClA-jännärissä.


Filmgoer

Filmgoer on elokuvaan ja televisioon keskittynyt riippumaton verkkojulkaisu. Arvioimme ensi-iltoja ja muita ajankohtaisia elokuvia sekä käymme festivaaleillla Sodankylästä Helsinkiin.

PÄÄTOIMITTAJA
Aleksi Salonen

TOIMITUS
Kreeta Korhola, Samu Oksanen, Jussi Toivola, Markku Ylipalo
Filmgoer.fi 1999–2023
ISSN 1798-7202